Модульне об’єктно-орієнтоване динамічне навчальне середовище Moodle

Модульне об’єктно-орієнтоване динамічне навчальне середовище Moodle

Нікіфорова Маргарита Павлівна -
Кількість відповідей: 0

Moodle (Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment) – це модульне об’єктно-орієнтоване динамічне навчальне середовище, яке називають також системою управління навчанням (LMS), системою управління курсами (CMS), віртуальним навчальним середовищем (VLE) або просто платформою для навчання, яка надає викладачам, учням, студентам та адміністраторам дуже розвинутий набір інструментів для комп’ютеризованого навчання в тому числі дистанційного. Moodle можна використовувати в навчанні школярів, студентів, при підвищенні кваліфікації, бізнес-навчанні, як в комп’ютерних класах навчального закладу, так і для самостійної роботи вдома.

Moodle – це найбільш досконала і поширена в Україні і в світі система такого призначення. На даний момент Moodle вже має 129 мільйонів користувачів в усьому світі й продовжує розвиватися темпами, значно швидшими, ніж її конкуренти. Тобто обрати для впровадження в навчальному закладі саме Moodle – це те саме, що обрати, як іноземну мову для вивчення – англійську.

Moodle – це безкоштовна, відкрита (Open Source) система. Вона не лише безкоштовна сама, а й не потребує для своєї роботи жодного платного програмного забезпечення. Тобто кожний навчальний заклад може впровадити у себе не просто безкоштовну і найбільш досконалу, а ще й абсолютно ліцензійну систему, не витративши жодної копійки на придбання програмного забезпечення. При цьому він може вносити зміни у код у відповідності до своїх потреб.

 

Модуль База даних дозволяє учасникам створювати, підтримувати і шукати набори певних однотипних записів. Структура запису визначається викладачем, як сукупність полів. Типи полів включають прапорець, радіо-кнопки, виринаюче меню, текстові області, URL-адреси, картинки і завантажений файл.

Візуальною розміткою інформації при перерахуванні, перегляді та редагуванні записів у базі даних можна управляти за допомогою шаблонів баз даних. Діяльність із модулем База даних може бути розділена між курсами в якості предустановок і викладач також може імпортувати та експортувати записи в базі даних.

Якщо фільтр автоматичного зв’язування бази даних включений, будь-які записи в базі даних будуть автоматично пов’язані зі словами або фразами, що з’являються протягом курсу.

Викладач може дозволити зауваження для записів. Записи також можуть бути оцінені викладачами або студентами (незалежні оцінки). Рейтинги можуть бути об’єднані, щоб сформувати остаточну оцінку, яка записується в журнал оцінок.

Бази даних мають безліч застосувань, таких як:

 • спільна колекція веб-посилань, книг, рецензій на книги, журнальних статтей тощо;
 • перегляд фотографій, створених студентами, плакатів, веб-сайтів або віршів для коментарів експертами та розгляду.

 

Модуль діяльності Вибір дозволяє викладачу задати одиночне питання і запропонувати широкий вибір можливих відповідей.

Результати вибору можуть бути опубліковані після того, як студенти відповіли, після певної дати, або не публікуватися взагалі. Результати можуть бути опубліковані зі студентськими іменами або анонімно.

Діяльність Вибір може бути використана:

 • в якості швидкого опитування для стимулювання осмислення теми;
 • щоб швидко перевірити розуміння студентів;
 • для полегшення прийняття рішення студентом, наприклад, дозволяючи студентам голосувати за напрямком до курсу.

 

Модуль Вікі дозволяє учасникам додавати та редагувати набір веб-сторінок. Вікі може бути спільною, з можливістю редагування усіма учасниками, або для окремих осіб, де кожен має свою власну вікі, яку тільки він може змінити.

Історія попередніх версій кожної сторінки в вікі зберігається з переліком змін, зроблених кожним учасником.

Вікі мають безліч застосувань, таких як:

 • для групових лекцій або навчальних посібників;
 • для планування роботи на факультеті або розкладу сумісних зібрань;
 • для студентів при спільному авторстві у онлайновій книзі, створенні контенту за темою, що встановлена керівником;
 • для спільних оповідань чи створення віршів, де кожен учасник пише окремий рядок або строфу;
 • як особистий журнал для екзаменаційних нотаток або переробок (з використанням окремих вікі).

 

Модуль Глосарій дозволяє учасникам створювати і підтримувати список визначень, на кшталт словника, або збирати та систематизувати ресурси або інформацію.

Викладач може дозволити прикріплення файлів до запису глосарію. Прикріплені зображення відображаються у запису. Записи можуть бути переглянуті за алфавітом або по категоріях, даті або автору. Записи можуть бути затверджені за замовчуванням або можуть вимагати затвердження з боку викладача, перш ніж усі побачать їх.

Якщо глосарій дозволяє авто зв’язуючий фільтр, записи будуть автоматично пов’язані з деякими концептуальними поняттями слів і/або фраз, що з’являються протягом курсу.

Викладач може дозволити коментарі до записів. Записи також можуть бути оцінені викладачами або студентами (незалежні оцінки). Рейтинги можуть бути об’єднані, щоб сформувати остаточну оцінку, яка буде записана в журнал оцінок.

Словники мають безліч застосувань, таких як:

 • cпільний банк ключових термінів;
 • простір «познайомитися з вами», де нові учні додають своє ім’я та особисті дані;
 • ресурс «корисні поради» передового досвіду в практичній дисципліни;
 • область обміну корисними відео, зображеннями або звуковими файлами;
 • перегляд ресурсу фактів для запам’ятовування.

 

Модуль діяльності Завдання дозволяє викладачам видавати завдання, збирати роботи, оцінювати їх та залишати відгуки на ці роботи.

Студенти можуть відправляти будь-який цифровий контент (файли), такий як текстові документи, електронні таблиці, картинки, аудіо та відео файли. Крім того можна дозволити студентам вводити відповідь безпосередньо в редакторі на сайті. Також завдання може слугувати нагадуванням для студентів, що їм потрібно зробити в «реальному світі», наприклад, якась творча робота, яка не може оцифрованого виду.

При розгляді завдання викладачі можуть залишати текстові відгуки або файли з детальним роз’ясненням по роботі студента. Завдання можуть бути оцінені в числовому виразі або буквенною шкалою. Також доступний розширений метод оцінювання у вигляді рубрик. Фінальна оцінка за роботу буде записуватися до журналу оцінок.

 

Модуль Зворотного зв’язку дозволяє викладачеві створити власне опитування для збору думок учасників з використанням різних типів питань, включаючи множинний вибір, так/ні або введення тексту.

Зворотна реакція може бути при бажанні анонімною, результати можуть бути показані для всіх учасників або обмежено тільки для викладачів. Будь-який зворотний зв’язок може бути організований на головній сторінці сайту також і для незареєстрованих користувачів.

Діяльність Зворотний зв’язок може бути використана:

 • для оцінки курсів, допомагаючи поліпшити зміст для майбутніх учасників;
 • щоб дати учасникам можливість підписатися на навчальні модулі, події і тощо;
 • для гостевих обстежень причин обрання курсів, політики навчального закладу тощо;
 • для боротьби з хуліганством, де студенти можуть повідомляти про відповідні випадки анонімно.

 

Модуль діяльності Зовнішній засіб дозволяє студентам взаємодіяти з навчальними ресурсами та діяльністю на інших веб-сайтах. Наприклад, зовнішній засіб може забезпечити доступ до нового типу діяльності або навчальних матеріалів від видавця.

Для створення діяльності зовнішнього засобу потрібен постачальник засобів (провайдер), який підтримує ЗНВ (Засіб Навчальної Взаємодії – Learning Tools Interoperability). Викладач може створити діяльність зовнішнього засобу або використати засіб, налаштований адміністратором сайту.

Зовнішній засіб відрізняється від URL-ресурсів в декількох напрямках:

 • зовнішні засоби контекстні, тобто вони мають доступ до інформації про користувача, який запустив цей засіб, такої, як установа, курс та ім’я;
 • зовнішні засоби підтримують читання, оновлення та видалення оцінок, пов’язаних з цією діяльністю
 • конфігурації зовнішніх засобів створюють довірчі відносини між вашим сайтом і постачальником, дозволяючи безпечний зв’язок між ними.

 

Модуль Обстеження передбачає ряд обстежень, які можуть бути корисні при оцінюванні і стимулюванні навчання в дистанційних курсах. Викладач може використовувати його, щоб зібрати дані про студентів, які допоможуть їм дізнатися про їх групу і відбитися на їх власному навчанні.

Відзначимо, що ці інструменти обстеження попередньо заповнюються питаннями. Викладачам, які хочуть створити своє власне дослідження, слід використовувати модуль зворотного зв’язку.

 

Модуль Семінар дозволяє збір й аналіз робіт студентів з виставленням колегіальної оцінки.

Студенти можуть представити будь-який цифровий контент (файли), такі, як документ текстового процесора або електронна таблиця, а також можуть вводити текст прямо в поле на сайті за допомогою вбудованого текстового редактора.

Матеріали оцінюються з використанням декількох критеріїв оцінки, визначених викладачем. Процес колегіального оцінювання і розуміння форми цього оцінювання може бути здійснений наперед із прикладом матеріалів, представлених викладачем, разом із посиланням на приклад оцінювання. Студентам надається можливість оцінити одного або кількох з представлених своїх колег. Матеріали та рецензенти можуть бути анонімними, якщо потрібно.

Студенти отримують дві оцінки на семінарі – оцінку за свій матеріал та оцінку за оцінювання матеріалів своїх колег. Обидві оцінки заносяться в журнал оцінок.

 

Модуль Тест надає викладачу можливість розробляти тести, які можуть містити питання різних типів, у тому числі множинний вибір, на відповідність, коротка відповідь і числовий.

Викладач може дозволити декілька спроб тесту, питання можуть перемішуватися або вибиратися випадковим чином із банку питань. Також може бути встановлено обмеження часу.

Кожна спроба оцінюється автоматично, за виключенням питань типу есе, із записом у журналі оцінок.

Викладач може вибрати, чи надавати студентам підказки або показувати відгуки та правильні відповіді на питання.

Тести можуть бути використані:

 • у іспитах по курсу;
 • як міні-тести в окремих завданнях або в кінці теми;
 • у іспитах, які можуть використовувати питання минулих іспитів;
 • для отримання зворотнього зв’язку з метою оцінки ефективності навчання;
 • для самоконтролю.

 

Модуль Урок дозволяє викладачеві доставку контенту і/або практичну діяльність у цікаві та гнучки способи.

Викладач може використовувати урок для створення набору однорівневих веб-сторінок або для навчальної діяльності, у якій пропонуються різні шляхи або варіанти для учня.

У будь-якому випадку, викладачі можуть вибрати для збільшення взаємодії та забезпечення розуміння в тому числі різні питання, такі як множинний вибір, на відповідність і коротка відповідь.

У залежності від вибору студентом відповіді і того, як викладач проводить урок, студенти можуть перейти на наступну сторінку, повернутися назад на попередню сторінку або бути перенаправлені зовсім за іншим шляхом.

Урок може бути з оцінкою, яка записується в журнал оцінок.

Уроки можуть бути використані:

 • для самостійного вивчення нової теми;
 • для сценаріїв або вправ з моделювання/прийняття рішень;
 • для диференційованого перегляду з різними наборами питань у залежності від відповідей на попередні питання.

 

Модуль Форум дозволяє учасникам здійснювати асинхронні дискусії, тобто дискусії, які відбуваються протягом тривалого періоду часу.

Є кілька типів форумів для вибору, наприклад:

 • стандартний форум, на якому кожен може почати нову дискусію в будь-який час;
 • форум, де кожен студент може залишати тільки одне обговорення;
 • форум питання-відповідь, де студенти повинні спочатку надіслати своє перше повідомлення, перш ніж вони зможуть переглянути повідомлення інших студентів.

Викладач може дозволити прикріплення файлів до повідомлень на форумі. Прикріплені зображення відображаються безпосередньо в повідомленнях форуму.

Учасники можуть підписатися на форум, щоб отримувати сповіщення про нові повідомлення форуму. Викладач може встановити режим підписки як «за бажанням», «примусовий» чи «авто», чи заборонити підписку повністю. При необхідності студенти можуть бути заблоковані від розміщення більш ніж задане число повідомлень у певний період часу, це допоможе менше відволікати людей від домінуючого обговорення.

Повідомлення форуму можуть бути оцінені викладачами або студентами (незалежні оцінки). Ці оцінювання можуть бути об’єднані, щоб сформувати остаточну оцінку, яку буде записано в журнал оцінок.

Форуми мають безліч застосувань, таких як:

 • соціальний простір для студентів, щоб краще пізнати один одного;
 • для оголошень курсу (використовуючи форум новин з примусовою підпискою);
 • для обговорення змісту курсу або читання матеріалів;
 • для довготривалого онлайн обговорення спірних питань, попередньо піднятих на особистих спілкуваннях віч-на-віч;
 • для дискусій тільки між викладачами (за допомогою прихованого форуму);
 • як центр допомоги, де викладачі та студенти можуть дати пораду;
 • як підтримка «один-на-один» для приватного спілкування викладача зі студентом (з використанням форуму з окремими групами і з одним студентом у групі);
 • для розширеної діяльності, наприклад, «головоломки» для студентів, щоб обміркувати і запропонувати рішення.

 

Модуль Чат дозволяє учасникам мати режим синхронного онлайн обговорення в текстовому режимі.

Чат може бути одноразовою діяльністю або може повторюватися в той же час кожен день або кожний тиждень. Сесії чатів зберігаються і можуть бути зроблені доступними усім для перегляду або обмежені для користувачів з можливістю переглядати логи цих сесій (записів у системному журналі).

Чати особливо корисні, коли група не в змозі зустрітися разом наживо, наприклад:

 • регулярні зустрічі студентів, що беруть участь в онлайн-курсах, щоб вони могли поділитися досвідом з іншими в тому ж курсі, але в іншому місці;
 • студент тимчасово не може бути присутнім особисто зі своїм викладачем, щоб наздогнати пропущену роботу;
 • студенти збираються разом, щоб обговорити свій досвід один із одним та своїм викладачем;
 • залучення молодших учнів/студентів до початку роботи в соціальних мережах вдома вечорами під наглядом;
 • сесія запитань і відповідей із запрошеним доповідачем, який знаходиться у іншому місці;
 • щоб допомогти студентам підготуватися до випробувань, де викладачі або інші студенти зможуть продемонструвати зразкові питання.

 

Модуль BigBlueButtonBN дозволяє створювати з Moodle посилання на онлайн-класи в режимі реального часу за допомогою BigBlueButton, відкритої системи веб-конференцій для дистанційного навчання.

За допомогою BigBlueButtonBN можна встановити дати та час приєднання до сеансу, визначити учасників, записати сеанс в режимі он-лайн.

BigBlueButton – це веб-конференція з відкритим кодом для навчання в Інтернеті, яка забезпечує обмін аудіо, відео, слайдами, дошкою, чатом та екраном у режимі реального часу. Він також дозволяє учасникам приєднуватися до конференцій зі своїми веб-камерами та запрошувати запрошених доповідачів.

 

Модуль Книга дозволяє викладачеві створювати багатосторінкові ресурси в книжковому форматі, з глав і підрозділів. Книги можуть містити медіа-файли, текст, а також можуть бути корисними для відображення тривалих уривків із інформацією, яка може бути розбита на розділи.

Книга може бути використана:

 • для відображення матеріалів та читання окремих модулів навчання;
 • як штатний відомчий довідник;
 • як демонстрація портфеля студентських робіт.

 

Модуль Напис дозволяє вставляти текстові написи на сторінку курсу між посиланнями на інші ресурси і види діяльності. Написи дуже універсальні і можуть допомогти поліпшити зовнішній вигляд курсу, якщо використовувати їх належним чином.

Написи можуть бути використані:

 • щоб розбити довгий список заходів із підзаголовком чи зображенням;
 • для відображення вбудованого звукового файлу або відео безпосередньо на сторінці курсу;
 • щоб додати короткий опис до розділу курсу.

 

Модуль Сторінка надає викладачу можливість створити веб-сторінку, використовуючи вбудований текстовий редактор. Сторінка може показувати текст, картинки, звук, відео, веб-посилання та вбудований код, такий як мапи Гугл (Google maps).

Переваги використання модуля Сторінка у порівнянні з модулем Файл полягають у тому, що ресурс стає більш доступними (наприклад, для користувачів мобільних пристроїв), його легше оновлювати.

Для великих обсягів контенту рекомендується використовувати ресурс Книга замість Сторінки.

Сторінка може бути використана:

 • щоб представити вимоги та положення курсу або коротку інформацію про програму курсу;
 • щоб впровадити кілька відео або звукових файлів разом з пояснювальним текстом.

 

Модуль Теки дозволяє викладачам надавати доступ до групи файлів розміщених в одній теці. Запаковану в архів теку можна завантажити та розпакувати, або створити порожню теку та завантажити туди файли по одному.

Тека може бути використана:

 • для зібрання файлів на одну тему, наприклад, набір минулих екзаменаційних робіт у форматі PDF або набір файлів зображень для використання у студентських проектах;
 • для забезпечення загального простору завантаження для викладачів (тека прихована від сторонніх, так що тільки викладачі можуть її побачити).

 

Модуль Файл дозволяє викладачу надати файл у вигляді ресурсу курсу.

Де це можливо, файл буде відображатися в інтерфейсі курсу; в іншому випадку студентам буде запропоновано завантажити його.

Файл може включати допоміжні файли, наприклад, HTML-сторінки можуть мати вбудовані зображення або флеш-об’єкти.

Зверніть увагу, що студенти повинні мати відповідне програмне забезпечення на своїх комп’ютерах для того, щоб відкрити відповідний файл (наприклад, .doc .pdf .djvu).

Файл може бути використаний:

 • щоб поділитися презентаціями;
 • щоб включити міні-сайт в якості ресурсу курсу;
 • щоб забезпечити додаткові файли для певних програм (наприклад, малюнки Photoshop .psd), які б студенти могли редагувати і подавати їх для оцінювання.

 

IMS контент пакет являє собою набір файлів, які упаковані відповідно до узгодженого стандарту, так що вони можуть бути використані в різних системах. Модуль IMS контент пакет дозволяє завантажувати такі пакети контенту, як zip-архіви, і додавати їх до курсу як ресурси.

Вміст зазвичай відображається на декількох сторінках, з навігацією між сторінками. Існують різні варіанти для відображення вмісту у виринаючому вікні, з навігаційним меню або кнопками тощо.

IMS контент пакет може бути використаний для представлення мультимедійного контенту та анімації.

 

URL модуль дозволяє викладачеві забезпечити веб-посилання як ресурс курсу. Все, що знаходиться у вільному доступі в Інтернеті (документи, зображення, мультимедіа тощо), має свій URL (Universal Resource Locator – Універсальний Локатор Ресурсу або просто веб-адреса, посилання); URL не повинен бути головною сторінкою сайту. URL конкретної веб-сторінки можна копіювати та вставляти, викладач може використовувати вікно вибору файлу та вибрати посилання з відомих репозиторіїв (сховищ), таких як Флікр (Flickr), Ютьюб (YouTube) або Вікімедіа (в залежності від того, які репозиторії дозволені для сайту).

Є декілька варіантів відображення для URL, такі як вбудовані (у рамці на сторінці) або відкриті в новому вікні, та додаткові параметри для передачі інформації до URL, такої як ім’я студента, якщо потрібно.

URL-адреси можуть бути додані до будь-якого іншого ресурсу або виду діяльності через текстовий редактор.

 

У кожному навчальному курсі можливо встановити дати здачі робіт, налаштувати тестування (час, дата, оцінювання). Надається можливість експорту/імпорту, резервного копіювання перенесення в інші категорії курсів. Є декілька способів зарахування на електронний курс: ручне зарахування, синхронізація гуртів, самореєстрація або гостьовий доступ.